Druhou částí pokračoval projekt Berlín – Praha: kulturní výměna s naší partnerskou školou Euro Akademie Berlin. Tématem letošního roku jsou média a na projekt jsme získali příspěvek od Česko-německého fondu budoucnosti. I v Berlíně jsme tedy navštívili jak mediální domy, tak i turistické (i méně známé) památky.

Od 16. do 20. října trávilo příjemné podzimní dny v Berlíně 15 českých studentů. Tentokráte byl zájem větší než v předchozích letech, a tak místa obsadili studenti Euroškoly Praha a Trojského gymnázia.

S menším zpožděním a nefunkční klimatizací dorazila česká skupina v pondělí odpoledne na berlínské hlavní nádraží, kde už nás očekával p. Matthew Ferguson. Doprovodil nás do City Hostel Berlin. Žáci byli ubytování ve 3 čtyřlůžkových pokojích (dívky) a jednom šestilůžkovém (chlapci). Všechny pokoje měly sprchu a WC na pokoji. Ubytování bylo zajištěno vč. snídaně, na pondělí, úterý a čtvrtek jsme objednali i večeři. Po večeři jsme se vydali poznat nejbližší okolí, p. Ferguson nám ukázal, jak se orientovat. Hned vedle hostelu se nachází Severokorejské a české velvyslanectví, v bezprostřední blízkosti pak supermarket a obchodní dům Mall of Berlin (většina studentů velmi ocenila více než 200 obchodů :-)), stejně jako Checkpoint Charlie nebo Gendarmermarkt. Hostel je tedy umístěný velmi centrálně, hned u stanic metra Mohrenstraße a Stadtmitte.

Druhý den začal v Euro Akademie Berlin.  Přivítal nás p. Kilian Daske, ředitel ESO Berlin-Brandenburg a také paní ředitleka Martina Schoefer. Berlínští žáci představili svou školu, studijní obory a také svou motivaci ke studiu. Čeští žáci zase formulovali svá očekávání ohledně Berlína a Němců. Realita nebo klišé? Také Berlín byl představen, v souvislosti se svou internacionalitou a samozřejmě také s naším hlavním tématem – médii. Žáci Euro Akademie nachystali mezinárodní brunch. Čeští žáci jej hodnotili jako zajímavý a velmi chutný.
Po obědě jsme vyrazili na poznávačku Berlína, Marcus Brückner nás zavedl na ne úplně turistická místa. Naše prohlídka začala u Borsigwerke, bývalé továrny s ocelí hned naproti Euro Akademii. Pak skupina navštívila čtvrť Kreuzberg. Čtvrť která má zvláštní atmosféru – plno restaurací a barů, kulturních podniků i zajímavých obchůdků. Ulice lemují grafity a scházejí se zde umělci, punkeři, bohémové či vyznavači různých hnutí, kteří odmítají společenské normy. Rozhodně udělala dojem!

Středa byla ve znamení návštěvy nejznámějších berlínských památek. Gedächtniskirche, Reichstag, Braniborská brána, Památník holocaustu, Radnice, oběd na Alexanderplatz… Husí kůže na místě, kde před pár měsíci vjelo auto do lidí a usmrtilo mimo jiné i jednu Češku.
Po obědě nás čekala návštěva v Deutsche Welle, kde jsme se dozvěděli informace o této společnosti, kde sídlí, v kolika jazycích a kde vysílá, i to, že nabízí materiály pro výuku němčiny. Žádná velká bezpečnostní opatření nás nečekala, směli jsme si prohlédnout budovu od přízemí až po terasu na střeše. Zážitkem byla prohlídka

vysílacího studia a zkouška vysílání, včetně ovládání čtecího zařízení.
Večer jsme se sešli s německými spolužáky opět ve čtvrti Kreuzberg. Naplánovali pro nás exotickou večeři – v marokánsko-egyptské restauraci. Bylo velmi zajímavé poznat africkou kuchyni.

Ve čtvrtek jsme dopolední program neměli daleko. České centrum sídlí společně s Velvyslanectvím ČR v budově, kterou navrhli manželé Machoninovi (OD Kotva), hned vedle našeho hostelu. Blíže jsme se seznámili s tím, jak tato instituce v Berlíně pracuje. Organizuje nejrůznější kulturní akce (výstavy, literární čtení), či zprostředkovává kontakty pro mladé lidi, kteří se chtějí prosadit se svými nápady. Pořádá také jazykové kurzy češtiny. Naši studenti se dozvěděli, že jako vysokoškoláci zde mají možnost v budoucnosti požádat o stáž.
Po prohlídce bývalého hraničního přechodu Checkpoint Charlie, čokoládového domu firmy Rausch jsme jeli do Postupimi. Zde byl na programu park Sanssouci, který se zapsán do seznamu světového dědictví UNSECO. Ačkoliv v Berlíně svítilo pozdně letní slunce, v Postupimi jsme vystoupili do sychravě mlhavého podzimu. I přesto byla procházka parkem velmi poetická, někteří studenti ji hodnotili jako pravou podzimní romantiku.

V pátek jsme po vyhodnocení programu odjeli na nádraží s přáním, aby tentokrát ve vlaku fungovala klimatizace a neměl moc velké zpoždění. Zpoždění se nekonalo, vlak nepřijel vůbec. Cesta zpět se nám tedy trochu protáhla. Domů jsme se ale dostali a z projektu jsme se vrátili s pocitem dobře a příjemně stráveného týdne.