Euroškola Praha získala od Česko-německého fondu budoucnosti příspěvek na projekt Berlín – Praha: kulturní výměna.

Tématem letošního roku jsou média, a tak v rámci projektu navštěvujeme kulturu i mediální domy.

První část projektu se uskutečnila v Praze od 18. do 22. září 2017.
Přivítali jsme studenty a učitele Euroškoly v Berlíně. Vlastně hlavně studentky, ve třídě oboru Sozialassistent byl jen jeden student :-).
Hned v pondělí po příjezdu jsme měli domluvenu exkurzi v České televizi. Seznámili jsme se s tím, jaké budovy na Kavčích horách jsou, kolik a jak zaměřených programů má ČT, jak je televize financována. Prošli jsme si několik studií, v některých se zrovna natáčelo. Na chvíli nás pustili do míst, kde se právě natáčel dětský pořad Kouzelná školka, kde jsme si udělali společnou fotku s herečkou a zpěvačkou Jitkou Molavcovou. V dalším studiu nás mladý pan režisér pozval na natáčení pořadu, kde zrovna vystupovala kapela Wohnout. Tady se poprvé poznali čeští a němečtí skupiny, obě strany se ale zatím držely zpátky. Německá skupina se po exkurzi jela ubytovat na koleje VŠE na Žižkově.

V úterý byla v plánu kultura – celodenní výlet na Karlštejn, objednanou jsme měli prohlídku trasy č. II, vč. nádherné Kaple sv. Kříže. Prohlídka byla rozdělená na česky mluvící a na německy mluvící studenty. Žáci se dozvěděli něco o českých, německých a především o evropských dějinách, které jsou s Karlštejnem a Karlem IV. spjaty. Hlavně na německé studenty prostory hradu velmi zapůsobily. Cestou na oběd do blízkého Srbska už se ledy prolomily a studenti našli společná témata k hovoru. Odpoledne pak přišla první ochutnávka Prahy – Václavské náměstí a okolí.

Ve středu jsme se všichni sešli ve škole. Ve smíšených skupinách probíhaly rozhovory a diskuse v němčině, angličtině a také trochu česky. Skupinky se pak měly za úkol vzájemně představit ostatním. A protože nás ve čtvrtek čekala návštěva v Radio Free Europe, trochu jsme se připravili – historie, současnost rádia, ale i období Pražského jara 1968 – informace, které pro německé studenty byly možná úplně nové.

Odpoledne a večer byl opět kulturní, zavedli jsme německou skupinu na Pražský hrad (Katedrála sv. Víta, Starý královský palác). Poté jim čeští spolužáci při procházce do centra představili nejdůležitější pražské památky – Karlův most, Staroměstské náměstí, atd. Po společné večeři následovalo divadlo. Vybrali jsme takové, kterému budou rozumět všichni – černé divadlo, konkrétně představení Barevné sny Dr. Frankensteina.

Ve čtvrtek dopoledne jsme navštívili Radio Free Europe. Po přísné bezpečnostní prohlídce se nás ujala zaměstnankyně RFE a její kolega. V zasedací místnosti Václava Havla u kulatého stolu jsme si vyslechli informace o tom, kde a jak RFE působí, zhlédli videa, reportáže a diskutovali – tentokrát v AJ.
Po obědě jsme se sešli ve škole k závěrečnému hodnocení a hlavně – k rozlučkové party. Čeští studenti přichystali české speciality – bramboráky, chlebíčky, bábovku, nebo třeba muffiny s nápisem :-). Promítli jsme fotky z celého týdne, pouštěli českou, německou, ale i mezinárodní muziku. A protože v obou skupinách jsou studenti hudebně nadaní, závěr večera byl i s živým zpěvem a hrou na piano. Tady už nebylo potřeba slov.

V pátek dopoledne němečtí studenti odjeli domů a my se budeme těšit na návštěvu v Berlíně v polovině října!